07.08.2017

Jak wykonać zdjęcia na białym tle (zdjęcia na allegro)?

Chcesz samodzielnie obrobić zdjęcie Twojego produktu, ale nie wiesz jak? Pokażemy jak krok po kroku przygotować zdjęcia
Jak wykonać zdjęcia na białym tle (zdjęcia na allegro)?

Jeżeli dodajesz zdjęcia produktów do swojego sklepu lub też wystawiasz je na portalach aukcyjnych takich jak Allegro, przydatna będzie umiejętność przygotowania ich na białym tle. To wcale nie jest trudne. Przeczytaj, dlaczego warto przygotować zdjęcia na białym tle, oraz zapoznaj się z naszym krótkim tutorialem, w którym wyjaśniamy, jak to zrobić w darmowym programie Gimp.

Dlaczego warto przygotować zdjęcia produktów na białym tle?

Zdjęcia produktów na białym tle wyglądają najbardziej profesjonalnie. Lista produktów sprawia wrażenie prostej i uporządkowanej. W ten sposób produkt zostaje odpowiednio wyeksponowany, a żadne detale nie odwracają od niego uwagi. Ponadto w przypadku sprzedaży produktów na Allegro przygotowanie zdjęć na białym tle może być koniecznością. W lutym 2017 roku serwis wprowadził wymóg, aby zdjęcia miniaturek produktów dodawane były na białym tle.

Obrabiamy zdjęcia do Allegro za pomocą darmowego programu graficznego - GIMP

Przygotowanie zdjęcia na białym tle bez obróbki może być bardzo ciężkie, jeżeli nie dysponujemy profesjonalnym sprzętem fotograficznym i doświadczeniem w tej dziedzinie. W przypadku osób, które nie zajmują się na co dzień fotografią, jedynie okazjonalnie potrzebują przygotować zdjęcia do Allegro, przydatne będzie proste narzędzie do obróbki fotografii, jakim jest program GIMP.

Program GIMP jest łatwy w obsłudze, możemy pobrać go za darmo ze strony https://www.gimp.org/. Co ważne, jest on udostępniany na licencji GNU - oznacza to, że może być on również wykorzystywany przez firmy do użytku komercyjnego.

Wycinanie za pomocą różdżki

Pierwszym sposobem, na pozbycie się tła, będzie wycięcie go przy pomocy "różdżki". Aby to zrobić, wybieramy narzędzie "różdżka" lub też opcję zaznaczanie obszarów według koloru i zaznaczamy obszar przedmiotu. Po usunięciu zakładki dodajemy kanał alfa dla tła: wchodzimy w Warstwa -> Przezroczystość -> Dodaj kanał alfa.

 

Wycinanie tła przy pomocy ścieżki:

Następny filmik pokazuje, jak przekształcić zaznaczenie na ścieżkę. To spowoduje wygładzenie. Następnym krokiem jest usunięcie tła przy pomocy Edycja -> Wyczyść [DELETE]. Jeżeli zostały jeszcze jakieś niedoskonałości, możemy je usunąć przy pomocy narzędzi, takich jak gumka lub pędzel.

 

Wycinanie tła za pomocą inteligentnych nożyc

Ten filmik prezentuje technikę usuwania tła przy pomocy narzędzia nazwanego "inteligentnymi nożycami". To opcja najlepsza w sytuacji, gdy fotografia jest mocno kontrastowa i posiada widoczne gołym okiem, nierozmazane krawędzie. W tym przypadku od razu zostanie zaznaczony cały obszar przedmiotu. Dalej postępujemy podobnie, jak w przypadku zaznaczenia przy pomocy różdżki. Metoda ta nie sprawdzi się, gdy krawędzie są niewyraźne lub rozmazane.

 

Wycięcie tła w skomplikowanych produktach

Ostatni z filmików pokazuje, w jaki sposób możemy wyciąć tło w skomplikowanych produktach. Nie zawsze jest to proste, warto jednak wypróbować kilka sposobów, takich jak na przykład wybór kanału, który daje największy kontrast. Następnie należy zduplikować kanał i wybrać opcję "kanał na zaznaczeniu". Inną skuteczną metodą może być stworzenie maski, która dokładnie pokryje nasz obiekt.

 

Pytania na które odpowiadamy w tym artykule:

  • W jaki sposób przygotować zdjęcie produktu na białym tle?
  • Dlaczego warto przygotować zdjęcia na białym tle?
  • Jakiego darmowego programu można użyć do obróbki zdjęć na białym tle?
  • Jakich funkcji w Gimpie używać do obruki zdjęć na białym tle?

 

 

Social media