25.07.2017

Parasolka fotograficzna - Co to jest i jakie ma zastosowanie?

Jednym z kluczowych elementów przy robieniu zdjęć jest odpowiednie oświetlenie. Do prawidłowego uzyskania oświetlenia używamy parasolek fotograficznych. Prezentujemy ich zastosowanie i rodzaje
Parasolka fotograficzna - Co to jest i jakie ma zastosowanie?

Kluczowym aspektem przy robieniu zdjęć jest odpowiednie oświetlenie. Do najpopularniejszych wykorzystywanych w fotografii modyfikatorów światła należą parasolki fotograficzne.

Zastosowanie parasolek fotograficznych

Głównym zadaniem parasolek fotograficznych jest odbijanie oraz przepuszczanie światła pochodzącego z lampy w wybranym kierunku oraz pod określonym kątem. Ich prosta konstrukcja oraz nieduże rozmiary pozwalają na bardzo szybki montaż. Parasol do zdjęć jest wyposażeniem bezproblemowym w transporcie, dzięki czemu idealnie sprawdza się nie tylko w studio, ale również podczas sesji plenerowej czy realizacji reportażu.

Parasolki dyfuzyjne

Dyfuzyjna parasolka fotograficzna służy do rozproszenia oraz zmiękczenia światła pobieranego z lampy błyskowej, świetlówki lub innego sztucznego źródła. Zostaje ono przepuszczone przez materiał dyfuzyjny tworzący czaszę parasolki, przez co staje się delikatniejsze i równiejsze. Uzyskane cienie są łagodniejsze, a sam fotografowany obiekt wygląda naturalniej.

Parasolki odbijające

Parasolki odbijające natomiast pozwalają na odbicie światła błyskowego lub stałego oraz ukierunkowanie go w dowolnym kierunku. W zależności od koloru parasolki, można w ten sposób np. pozbyć się ostrych cieni lub zwiększyć je, wyostrzyć lub zmiękczyć kontury obiektu czy też wzmocnić światło lub jego temperaturę barwową. W fotografii wykorzystuje się białe, srebrne i złote parasolki odbijające. Zastosowanie każdej z nich przynosi odmienny efekt estetyczny.

Parasolki paraboliczne

Paraboliczna parasolka fotograficzna wyróżnia się dość płytką konstrukcją o stosunkowo szerokiej średnicy. Specyficzny kształt czaszy pozwala na uzyskanie bardzo precyzyjnego kąta odbicia. Paraboliczny parasol do zdjęć skupia znaczną część światła w centralnym punkcie, dzięki czemu uzyskiwany jest silny snop słabnący przy krawędziach. Promienie światła biegną do siebie równolegle i zbiegają się w centralnym punkcie. Tego typu sprzęt jest zwykle nieco droższy, ale zapewnia znacznie lepsza kontrolę nad światłem.

Pytania na które odpowiadamy w tym artykule:

  1. Co to jest parasolka fotograficzna?
  2. Do czego stosuje się parasolki fotograficzne?
  3. Jakie są rodzaje parasolek fotograficznych?
  4. Do czego służą parasolki odbijające?
  5. Do czego służą parasolki paraboliczne?
  6. Do czego służą parasolki dyfuzyjne?

 

Social media