24.07.2017

Charakterystyka namiotów bezcieniowych

Do przejrzystego oraz efektywnego ukazania fotografowanego obiektu pozwala użycie namiotu bezcieniowego. Przedstawiamy do czego on służy, jak krok po kroku samodzielnie wykonać taki namiot i w jaki sposób go używać.
Charakterystyka namiotów bezcieniowych

Aby zdjęcia fotografowanych eksponatów dobrze oddawały ich rzeczywisty wygląd, konieczne jest spełnienie kilku istotnych warunków. Dotyczą one przede wszystkim oświetlenia, tła, ustawienia oraz odpowiedniej prezentacji przedmiotu.

Na najbardziej przejrzyste oraz czytelne ukazanie fotografowanego obiektu pozwala fotografia bezcieniowa. Jednym z podstawowych elementów umożliwiających wykonywanie zdjęć, w ten sposób jest tzw. namiot bezcieniowy.

Do czego służy namiot bezcieniowy?

Zadaniem namiotu bezcieniowego jest równomierne rozproszenie światła, które służy do oświetlenia fotografowanego przedmiotu umieszczonego wewnątrz. Jeżeli lampy zostaną odpowiednio rozmieszczone, zestaw tego typu pozwala na niemal całkowite pozbycie się niepożądanych cieni.

Na ogól namiot fotograficzny tego typu wykonany jest ze specjalnych rurek oraz tkaniny półprzezroczystej, zwykle posiadającej kolor neutralny.

Profesjonalni fotografowie wykorzystują go do ograniczenia pochodzących z otoczenia rozmaitych odbić, które mogłyby pojawić się na gotowym zdjęciu. Półprzezroczysty materiał silnie rozprasza światło, dzięki czemu skutecznie niweluje odbicia i odblaski. Światło wpadające do namiotu jest jednocześnie równiejsze, mniej kontrastowe i bardziej zmiękczone.

Dzięki temu możliwe jest nie tylko zniwelowanie cieni, ale również usunięcie ciemnych, nieestetycznych plam.

Jak używać namiot bezcieniowy?

Użytkowanie namiotu bezcieniowego nie należy do najtrudniejszych czynności. Z zadaniem tym powinien poradzić sobie każdy, kto posiada podstawową wiedzę na temat fotografii produktowej oraz świadomość tego, w jaki sposób oświetlony ma zostać obiekt. Cały proces zaprezentowany został na poniższym filmiku:

Jak zrobić namiot bezcieniowy?

Szybkie wykonanie fotografii bezcieniowej możliwe jest także przy użyciu samodzielnie zrobionego namiotu. W tym celu konieczne jest przygotowanie stanowiska, w którym światło będzie padało na obiekt z wielu stron. Prosty namiot fotograficzny wykonać można z kwadratowego pudełka, materiału pokrywającego oraz białego papieru lub bristolu. Oprócz tego przydatna będzie taśma klejąca, klej i nożyczki. W pięciu ścianach pudełka należy wykonać otwory z krawędzią wokół, pozostawiając nienaruszoną szóstą ścianę, czyli spód. Następnie trzeba wyścielić bristolem wnętrze pudełka, a puste ściany przykryć materiałem, pamiętając o zachowaniu swobodnego dostępu do namiotu. Na koniec wystarczy równomiernie oświetlić pudełko i można przystąpić do robienia zdjęć.

W przypadku fotografowania najmniejszych obiektów, namiot bezcieniowy może mieć jeszcze prostszą konstrukcję.

Pytania na które odpowiadamy w tym artykule:

  1. W jakim celu stosuje się namiot bezcieniowy?
  2. W jaki sposób używać namiotu bezcieniowego?
  3. Z czego zrobić namiot bezcieniowy?
  4. W jaki sposób należy przygotować namiot bezcieniowy do pracy?

 

Social media