21.07.2017

Rodzie blend fotograficznych - jaką blendę kupić?

Blendy fotograficzne to narzędzie fotografa. Wyjaśniamy czym jest, przedstawiamy jej rodzaje, sposoby użycia i koszt zakupu.
Rodzie blend fotograficznych - jaką blendę kupić?

Blenda należy do jednego z najbardziej podstawowych narzędzi fotografa. Każdy, kto ma chociaż jako takie pojęcie o trudnej sztuce fotografii wie, jak ważną rolę pełni w niej prawidłowe oświetlenie. Taka właśnie jest rola blendy - jej zadaniem jest oświetlenie lub doświetlenie fotografowanego obiektu.

Czym jest blenda?

Rolę blendy fotograficznej w czasie sesji może spełniać w zasadzie wszystko, co odbija światło - biała kartka, lustro, folia lub kawałek blachy. Profesjonalne blendy dzieli się na trzy podstawowe rodzaje:

 • blenda prostokątna - daje o wiele szersze odbicie światła i jest jedną z najczęściej stosowanych. Można wykorzystać ją zarówno w zdjęciach portretowych, jak i szerszych kadrach. Doskonale nadaje się do oświetlenia całej sylwetki modela.
 • blenda trójkątna - jest bardzo praktyczna w użyciu, bowiem dzięki specjalnemu uchwytowi fotograf może trzymać ją sam w trakcie robienia zdjęć. Najczęściej bywa wykorzystywana przy zdjęciach portretowych.

Blendy można podzielić także ze względu na kolor:

 • srebrna - mocno odbija światło, daje zimne oświetlenie i mocne kolory
 • złota - kolor, jaki daje, ma ciepłe tony
 • biała - daje delikatniejszy efekt, bowiem słabiej odbija światło
 • czarna - często stosowana jako tło portretowe. Eliminuje wszelkie odbicia i błyski na zdjęciach
 • transparentna - gwarantuje rozproszenie światła i jego zmiękczenie.

Jak używać blendy?

Przy większych blendach przyda się osoba asystenta, który będzie w odpowiedni sposób trzymał blendę. Jej ustawienie jest dowolne, ważne jest jedynie, by zwrócić uwagę, w jaki sposób światło pada na fotografowany obiekt. Zależnie od oczekiwanego efektu, blenda fotograficzna może być ustawione od dołu, boku czy prostopadle. Każde z tych ułożeń zapewnia inne efekty finalne.

Ceny blend fotograficznych

Ceny wahają się w przedziale od kilkunastu złotych za sztukę, jeśli chodzi o blendę małą, do trochę ponad stu złotych za cały zestaw blend w różnych kolorach. Cena poszczególnych zestawów zależna jest od ich jakości i rozmiarów.

Jaką blendę fotograficzną kupić?

Każdy fotograf musi sam oszacować, z jakiej blendy ma zamiar skorzystać. Jeśli uzna, że potrzebuje wszystkich jej odcieni, dobrym rozwiązaniem, zarówno pod względem finansowym jak i praktycznym, będzie zakup blendy 5 w 1.

Pytania na które odpowiadamy w tym artykule:

 1. Czym jest blenda?
 2. Jaki jest podział blend?
 3. W jaki sposób używa się blendy?
 4. Jaki jest koszt zakupu blend?

 

Social media